hobbybiketeam.cz

Všude dobře doma nejlépe

Všude dobře doma nejlépe
 

Všude dobře , doma  nejlépe.

Dnes dvojnásob platná zkušenost. Kde jsou ty časy, kdy jsme s dětmi létali do Tunisu jako na chalupu, smlouvali s domorodci a pašovali domů konzervy tuňáka, koberce z Kairuanu   a plyšové velbloudy.  V době kdy zde  místo  bronzu můžete  nachytat  spíše olovo, je lépe se  těmto destinacím  vyhnout.   A jak to tak vidím, je to již patrně natrvalo.

Tento fakt převážil ručičky vah  při  rozhodování o dovolené  v  rodinném kruhu  trochu na mojí stranu, a tak  po loňských Novohradských horách jsme  letos vyrazili na Šumavu.

 K místy, díky kůrovci, měsíční  krajině se zde  letos  přidaly i tak trochu měsíční teploty.

Z pětatřiceti  ve dne  jsme v noci plynule přešli na mínus čtyři .... v červenci ... na Modravě ...  .  Nicméně  i na dovolené platí, že  není špatné  počasí,  jen špatně oblečený cyklista.....

Náhodně zvolené ubytování  v  Hotelu Jiřičná http://hoteljiricna.cz nedaleko Sušice se ukázalo jako výborná volba. Ideální základna pro cesty na kole do NP, Rabí, Velhartic  či na Kašperk.  

Díky trochu slabší orientaci a nejednoznačnému výkladu map jsme Šumavu projezdily  křížem  krážem. Třeba  Tříjezerní slať jsme našli až na potřetí,  ale  kdo by to řešil, když to hledání probíhá u Modravského potoka nebo v Dobré Vodě.

Co jsme ale našli zcela spolehlivě,  byla  Restaurace U Štěpána,  vyhlášená  to   tříhvězdičková Pohlreichovská  baštírna.  Měli jsme to přes kopec  a tak jsme tu vystáli frontu na rezervaci a urvali asi po  dvou dnech  volný  stůl ..  

Těšení a přípravy byly veliké. 

Ve vytoužený den jen   lehká  snídaně, něco  rychle  stravitelných sacharidů, chvíli  byla  ve  hře i  varianta  výplachu žaludku,  aby  bylo  dost  místa  na  ty stoly plné  dobrot.

Objednaná místa jsme obsadili již půl hodiny před dohodnutým termínem. Usměvavý, profesionálně vyhlížející personál,  pod  okny  rozsáhlá  bylinková  zahrada,  pstruhový  potok a  za  chalupou stádo pasoucích se steaků.

Jídelníček postavený ještě  jednodušeji , než velký Zdeněk  ve svých pořadech  doporučuje....  líčka, steak,  burger  a pstruh.....   Popravdě trochu zklamání, ale co ... zase  v tom  jistě  budou   mistry.  Mimo pstruha jsme ochutnali všechny tři  nabízené  varianty. Burger nemůžu hodnotit, to bych si  fakt  nedal  , ale  o mém  steaku  se  salátem  z červené čočky bych určitou  představu  měl.. 

Realita  se  ji  ale  rozhodně  neblížila.  Neslaná nemastná, lehce nedovařená neochucená čočka a na ní rovněž zcela bez chuti plátek restovaného  zadního hovězího.  Líčka s bramborovou kaší připomínala  spíše  oběd ze školní jídelny. Nebýt tedy vynikajícího předkrmu, domácí játrové paštiky s  rozpečeným chlebem, odcházel  bych  asi s  pocitem, že  jsem zcela   vyhověl  doporučení , jez do  polosyta ....

Co  zde  ale  spolehlivě tříhvězdičkové je, jsou ceny. Peníze holt  kazí  lidi, a  tady  je  to  fakt  škoda. Zaplatili jsme půlku  krávy a  dojídali jsme se na hotelu.  Náš domácí  kuchař  restauraci  U Štěpána  vysoce  převyšoval.


Ale přátelé, byla tu i třešinka  na dortu. Cestou k domovu jsem z nostalgie  odbočil na Zelenou Horu. Věřte nevěřte , stejně jako na svatého Jiří se otevírají poklady  , na  sv.Olču , jedenkrát v roce,  je  přístupný zámek , kde za generála Čepičky kroutili vojnu příslušníci  PTP.


Areál  je zdevastovaný , ale  tu atmosféru  stále má,  armáda je tu cítit na každém kroku.

Žižku se samopalem vzor 58, jehož kadence je ta ta ta ta ta a někdy i  mnohem vyšší,  od akademického malíře vojína Vločky v kapli  již nenajdete, ale schody na  nichž v pohodě  ve stráži vyspával vojín JUDr. Macháček u vstupu do zámku přehlédnout nelze.  Zachovalá je i  kancelář majora Halušky, Terazkyho,  i místnosti příslušníků štábu.     Která patřila poručíku Troníkovi se lze jen domnívat.    Na vlastní nebezpečí lze nahlédnout i do druhého patra, kde stříhal metr kulak Vata, vojín Šternberk, svazák Jasánek, cikán Kotlár či zloděj Ciml. K nahlédnutí  je i  vojenská věznice, kterou nedobrovolně obýval asistent režie vojín Kefalín.  Přístupná je  ošetřovna kapitána MUDr. Hořce,  s prý ještě  původním pacientským lůžkem.  Tato historie zcela předčí  i jinak předsazovaný podpis Rukopisu Zelenohorského ( ve kterém středověká ODS uzavřela komplot proti soc dem vládě Jiřího z Poděbrad)

Snažil jsem se přátelé, kamarádi, vojáci  zdokumentovat  výše uvedené  o Nepomuku  v přiložené fotogalerii www.hobbybiketeam.cz/web/index.php?page=fotogalerie&kat=12

PS:  Nedávno jsem  narazil na  knihu Bílí baroni.  Napsal ji  jeden můj o rok starší kolega a  vypráví v ní o  životě pověstných  příslušníků  VLVDÚ JEP (fakt se to tak jmenovalo), kteří studovali  medicínu na LF UK v Hradci Králové.  Nalezl  jsem zde i  řadu  příhod , které si  autor  vypůjčil  ode mne a  mých  nejbližších přátel . Pacholek ....

 


KOMENTÁŘ KE ČLÁNKU

Vaše zpráva *


Vaše jméno *
Váš e-mail (nepovinné)
Ochranný kód - napište číslem "šestnáct" *


Copyright © 2020 Hobbybiketeam.cz | Webmaster: MK software